Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 maja 2024 17:23
Przeczytaj!
Reklama

Nasze rozmowy: Nie wiemy, co może przynieść nam przyszłość! Czekamy na normalność!

Rozmowa z Konstantym Kontowskim – dyrektorem Muzeum Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie. Rozmawia Leszek Walkiewicz.
Nasze rozmowy:  Nie wiemy, co może przynieść nam przyszłość! Czekamy na normalność!
Podziel się
Oceń


- Dokładnie 90 lat temu Zamek Książąt Pomorskich stał się siedzibą Muzeum. Jakie były jego początki?

- Myślę, że początki były trudne. Zamek po wielu latach złego i przypadkowego użytkowania coraz bardziej popadał w ruinę. Przypomnę, że od śmierci ostatniej Pani zamku, księżnej Elżbiety (a było to w połowie XVII wieku), w jego zacnych murach nie było prawowitego właściciela i Pomorze wraz z zamkiem przeszło w ręce sukcesorów brandenburskich.

A zamek był wykorzystywany do celów gospodarczych i administracyjnych (stał się magazynem soli, zboża, więzieniem…). Na domiar złego - dwukrotnie padł pastwą pożaru i od uderzenia pioruna doszczętnie spłonęło skrzydło wieprzańskie i poważnie ucierpiała cała bryła budynku. Czara goryczy się przelała i w końcu XIX wieku ówcześni włodarze miasta planowali, by chylącą się kuupadkowi budowlę całkowicie zburzyć. I wówczas na arenę dziejową miasta wkroczył ktoś, kto odegrał wyjątkową rolę wśród osób związanych z historią naszego miasta. Myślę o Karlu Rosenowie – założycielu darłowskiego muzeum i „Kreisheimatpflegerze”- jak o nim mówili w latach 30. ubiegłego stulecia ówcześni, nadając mu ten zaszczytny honorowy tytuł powiatowego opiekuna (kustosza) zabytków. Ten książę muzealników darłowskich tuż po ukończeniu szkół, z dyplomem nauczycielskim nie wrócił do miejsca swego urodzenia i dzieciństwa (Szczecinek Barwice), a po niespełna rocznej pracy w małej miejscowości Polne, pierwszą posadę nauczycielską przyjął w szkole miejskiej w Darłowie, w której przepracował do emerytury w 1933 roku.Każdą wolną chwilę w latach pracy nauczycielskiej przeznaczał na podróże po całym Pomorzu i gromadzeniu przeróżnych materiałów etnograficznych. Swoje umiejętności i wiedzę wykorzystał w monografii Darłowa, napisanej z okazji 600- lecia lokacji, która przypadła w 1912 roku. W tym czasie rozpoczął również zbieranie pamiątek związanych z dziejami miasta i okolicy. Gromadził je początkowo w swoim domu, później w ewangelickim domu parafialnym, w szkole, a następnie w budynku Stowarzyszenia Kobiet (ob. budynek DOK), gdzie po raz pierwszy 4 listopada 1923 roku zaprezentował swój dorobek. Dzień ten przyjmuje się za oficjalną datę otwarcia Muzeum w Darłowie i przyjęcia przez niego funkcji kierownika. Ta ekspozycja uwidoczniona jest na fotografii przechowywanej w zbiorach muzealnych; widać na niej oszklone witryny i gabloty wypełnione eksponatami. W 1929 roku opuszczony i zrujnowany zamek przejęły władze powiatowe, które natychmiast rozpoczęły jego remontowanie. Wkrótce, po odrestaurowaniu tylko kilkunastu pomieszczeń, postanowiono o otwarciu w Zamku Książąt Pomorskich muzeum powiatowego. Wyznaczono datę otwarcia na dzień 1 lipca 1930 roku. Otwarcia dokonał starosta dr Friedrich von Zitzewitz, a Karl Rosenow, który już wcześniej dał się poznać jako wytrawny miłośnik pamiątek przeszłości stał się jego pierwszym szefem.



Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Super ze w naszej okolicy organizowane są takie akcje. Wow !Data dodania komentarza: 25.04.2024, 13:27Źródło komentarza: Naćmierz: Spotkanie ze sztukąAutor komentarza: tez lesnyTreść komentarza: Ciekawe gdzie go nowy nadlesniczy ulokuje. Wszedzie Stachowiaka nie nawidza. Podpierda...acz taki i lizusData dodania komentarza: 24.04.2024, 17:47Źródło komentarza: Nieoficjalnie: Krzysztof Jędrzejczyk nowym wójtem gminy Sławno!Autor komentarza: TutejszyTreść komentarza: To dopiero początek. Bardzo się cieszę,że remontują drogi,tylko że zanim wyremontują drogi przeznaczone do remontu (przepraszam za masło maślane),cieżarówki ,kopareczki i inne wesołe urządzonka rozpier.....drogi dochodzące do tych remontowanych. Godziny poruszania się tych pojazdów też są zabawne...panowie kierowcy,lub ich przełożeni pomylili godziny pracy na budowie w okresie wiosenno/letnim z godzinami pracy butików....godziny szczytu a tych wywrotek,koparek i innego tałatajstwa od cholery....to są jakieś jaja a nie budowa dróg. Jadąc do Darłowa ze Sławna liczę sobie ilość cieżkiego sprzętu poruszającego się na Lepperówce i samochodów osobowych. W 80 % zarówno w czestotliwości moich przejazdów (3 razy w tygodniu) jak i ilości pojazdów są to cieżarówki......TO JEST PARANOJA.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 14:36Źródło komentarza: Sławno: (Dziura "wyższej instancji") dzisiaj jest naprawianaAutor komentarza: RyśTreść komentarza: Znowu sołtys się uaktywnił tablice wyrwałData dodania komentarza: 19.04.2024, 13:16Źródło komentarza: Sławno: Jechał pojazdem bez tablic rejestracyjnych. Okazało się, że był poszukiwanyAutor komentarza: przyszla wiosnaTreść komentarza: dalsza część od wiosny... Następcą został ten, co wzniecił bunt.... cd. A gdy już poczuł pod stopami twardy grunt, Znów poleciały głowy - rach-ciach-ciach A w obejściach wójtowych nastał jeszcze większy strach. Trwałby ten strach po koniec wójta dni, Aż pojawił się w gminie jakiś facet z innej wsi.... ........................... Taki z tej bujdy morał można brać, Że nie wiadomo, kogo bardziej trza się bać. Czy tego wójta, co na ludzi grzmi, Czy tych facetów z całkiem innej wsi.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 19:38Źródło komentarza: Nieoficjalnie: Krzysztof Jędrzejczyk nowym wójtem gminy Sławno!Autor komentarza: WyboryTreść komentarza: Śmiech na sali, R.Stachowiaka też kiedyś wybieraliście i był aplauz. Wspomniecie moje słowa z nowym będzie podobnie,niech grzęde ogrzeje i zacznie jeść z koryta.Data dodania komentarza: 09.04.2024, 14:14Źródło komentarza: Nieoficjalnie: Krzysztof Jędrzejczyk nowym wójtem gminy Sławno!
Reklama
Reklama