Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 lipca 2025 15:10
Przeczytaj!
Reklama

Darłowo naprawdę wczoraj: nowa wystawa niech będzie prezentem

Odsłonięta w grudniu 2019 roku – pierwsza na świecie ławeczka polskiego pisarza, publicysty, wielkiego popularyzatora jazzu Leopolda Tyrmanda była poniekąd preludium do roku 2020. Roku Leopolda Tyrmanda. Dziś, blisko 365 dni później odsłaniamy przed Państwem wystawę niecodzienną. Spacerową. To jedyna, możliwa na chwilę obecną kulturalna relacja w jaką możemy wejść z odbiorcą przekazu. Mamy nadzieję, że wystawa ta będzie poniekąd powodem do rodzinnych spacerów.
Darłowo naprawdę wczoraj: nowa wystawa niech będzie prezentem
Podziel się
Oceń

Może to właśnie te kadry wyznaczą Wam wasze indywidualne kursy i trasy a być może zachęcą do sięgnięcia po chociażby najbliższą Darłowu powieść „Siedem dalekich rejsów” Leopolda Tyrmanda. To właśnie jej zawdzięczamy scenariusz a następnie powstanie filmu „Naprawdę wczoraj” w reżyserii Jana Rybkowskiego. To właśnie za sprawą filmu udało się uchronić od zapomnienia Darłowo lat 60-tych. Niniejsza wystawa składa się z 14 kadrów, które zostały zarejestrowane przez Zbigniewa Hartwiga, absolwenta łódzkiej Szkoły Filmowej. To właśnie on towarzyszył w roku 1963 ekipie filmowej i był obecny przy powstawaniu kadrów do filmu, w którym w role główne wcielili się Beata Tyszkiewicz i Andrzej Łapicki.

Warto zaznaczyć mało znany fakt, że w roku 1964 amerykański kompozytor Gunther Schuller za najlepszą muzykę do polskiego filmu „Yesterday in Fact” („Naprawdę wczoraj”) otrzymał nagrodę im. Dariusa Milhauda podczas Festiwalu Filmowego w San Francisco.

Na zakończenie roku 2020 – Roku Leopolda Tyrmanda przedstawiamy Wam wystawę ukazującą powstawanie polskiego, czarno – białego filmu psychologicznego „Naprawdę wczoraj”. Wystawa odsłania znane i charakterystyczne miejsca, które idealnie wpisują się w nowy, literacki szlak turystyczny Darłowa. Zapraszamy na wizualną podróż po porcie, mieście, plaży i darłowskim cmentarzu. To naprawdę było wczoraj… a pomimo i wbrew pozostało do dziś.

Wystawę można oglądać od 22 grudnia 2020 do 31 stycznia 2021

Organizator: Darłowski Ośrodek Kultury im. Leopolda Tyrmanda

Zdjęcia z filmu „Naprawdę wczoraj” pochodzą z bazy Filmoteki Narodowej „Fototeka”

Licencja: WFDiF - Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Pozdrawiam i życzę dobrych Świąt!

Magda Burduk

Darłowski Ośrodek Kultury im. Leopolda Tyrmanda

 



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: OnaTreść komentarza: a gdyby trafił w grupę ludzi?zabił dwoje ludzi dość morderców na drogachData dodania komentarza: 11.07.2025, 15:19Źródło komentarza: Noskowo: dwoje do trumny, dwóch do szpitala!Autor komentarza: GrazynaTreść komentarza: To inicjatywa sołtysa pana Piotra Zająca i mieszkańców Żegocina więc proszę nie przypisywać zaslug komuś innemuData dodania komentarza: 11.07.2025, 11:03Źródło komentarza: Żegocino: Pstrąg i dzik w roli głównej, a do tego świetna zabawaAutor komentarza: GrazynaTreść komentarza: To nie dzieło wojta tylko sołtysa i mieszkańców Żegocina proszę nie przypisywać zaslug komuś innemuData dodania komentarza: 11.07.2025, 10:58Źródło komentarza: Żegocino: Pstrąg i dzik w roli głównej, a do tego świetna zabawaAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Nowy wojt i od razu cos sie dzieje. Brawo chłopaki Zające ze pomimo roznic programowych umieliscie zorganizowac taka impreze.Data dodania komentarza: 10.07.2025, 14:54Źródło komentarza: Żegocino: Pstrąg i dzik w roli głównej, a do tego świetna zabawaAutor komentarza: xyzTreść komentarza: A twoja narodowość?Data dodania komentarza: 7.07.2025, 13:51Źródło komentarza: Grozi im 10 lat, za kradzież kiszonych śledzi i nie tylkoAutor komentarza: Erytrejczyk z Somalii zamieszkały w Tychowskich lasachTreść komentarza: A narodowość tych mieszkańców ?Data dodania komentarza: 7.07.2025, 11:15Źródło komentarza: Grozi im 10 lat, za kradzież kiszonych śledzi i nie tylko
Reklama
Reklama