Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 2 maja 2025 12:43
Przeczytaj!
Reklama

Jak jest z zachodniopomorskim powietrzem?

Blisko 4 tysięcy przestarzałych pieców zniknęło w 2022 roku z zachodniopomorskiego krajobrazu. To dane płynące ze sprawozdań gmin składanych do Urzędu Marszałkowskiego z realizacji programów ochrony powietrza. Z dokumentów, które trafią teraz do Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz WIOŚ wynika, iż mimo utrzymującego się trendu na wymianę kopciuchów, nadal w tej materii jest wiele do zrobienia.
Jak jest z zachodniopomorskim powietrzem?
Podziel się
Oceń

Pomorze Zachodnie od lat aspiruje do bycia najbardziej zielonym zakątkiem Polski. Region jest liderem w produkcji energii z OZE. Samorząd województwa - ze wsparciem Unii Europejskiej - wdrożył własny Zachodniopomorski Program Antysmogowy, współpracuje też z organizacjami pozarządowymi na rzecz edukacji ekologicznej. Ponadto w kilkunastu miejscach w województwie powstały ekomurale, a środki Urzędu Marszałkowskiego pozwoliły na wsparcie misji smogowych w zachodniopomorskich miastach. 

Jak wskazują statystyki zgromadzone do końca ub.r. w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w województwie zachodniopomorskim jest prawie 500 tysięcy instalacji grzewczych. Ponad 240 tys. to kotły gazowe, blisko 150 tys. to kotły wytwarzające ciepło przy spaleniu paliw stałych, a 102 tys. to elektryczne urządzenia grzewcze. Nadal sporo jest jeszcze kotłów poniżej 3 klasy, czyli przestarzałych pieców odpowiedzialnych za emisję najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń. 

W 2022 roku udało się zlikwidować na Pomorzu Zachodnim 3788 „kopciuchów”. Samorządy i mieszkańcy wymieniali je najczęściej na ogrzewanie gazowe, a w dalszej kolejności na pompy ciepła, ogrzewanie biomasą oraz ogrzewanie elektryczne. Przeprowadzono także termomodernizację w budynkach o powierzchni blisko 90 tys. m2. Wdrożone działania kosztowały ponad 100 mln zł, z czego 14 mln zł stanowiły fundusze unijne. Dzięki podjętym czynnościom udało się zredukować emisje pyłu PM 10 na poziomie 143,95 Mg, pyłu PM 2 na poziomie 142,09 mg i beznzo(a)pirenu o 70,17 kg. 

To szczególne istotne wobec obowiązującej od 2018 roku uchwały antysmogowej. Zgonie z jej zapisami od 1 maja 2019 roku zakazane jest na terenie województwa zachodniopomorskiego stosowanie paliw stałych tj. paliw niesortowanych, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego czy paliw niespełniających wymagań jakościowych. 

W 2022 roku przeprowadzono prawie 4,1 tys. kontroli, których celem było sprawdzenie, na ile przepisy przestrzegane są przez mieszkańców. Naruszenia prawa ujawniono w ponad 800 przypadkach. Wystawiono 218 mandatów, a 8 spraw znalazło swój finał w sądzie. 

Działanie inwestycyjne na rzecz ochrony środowiska wspomagane były rozmaitymi wydarzeniami edukacyjnymi. Mają one za zadanie podnosić świadomość ekologiczną mieszkańców regionu i przekonywać ich, że to czym oddychamy ma istotny wpływ na nasze zdrowie. W sumie w ubiegłym roku na terenie zachodniopomorskich gmin i powiatów udało się zorganizować aż 1200 takich przedsięwzięć. 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Pomotor.Treść komentarza: Prawda jest taka, że na wsi toleruje się pijaństwo i wsiadanie po pijaku za kierownicę. Pora z tym skończyć raz na zawsze.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:51Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: MociumPanTreść komentarza: Powinni podawać pełne dane i mam nadzieję, że tak postanowi sąd.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:48Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: Gmyz C.Treść komentarza: Zdjęcia i dane drogowych zabójców powinny być publikowane, żeby móc ich na drogach bezpiecznie omijać. Pijaków drogowych powinno się piętnować i ich zdjęcia wieszać w miejscach publicznych.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:45Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: MociumPanTreść komentarza: Mam nadzieję, że sąd zasądzi podanie wyroku i danych skazanego do publicznej wiadomości. Takie zachowania trzeba piętnować! Piłeś, nie jedź, a jak chcesz ryzykować czyjeś życie to licz się z tym, że o twoim kretyńskim zachowaniu dowiedzą się wszyscy: twoi sąsiedzi, rodzina i dzieci. Niektórym wciąż się wydaje, że rolnik to święta krowa, której wolno wszystko bo na drogę palić opony wyjdzie. W końcu żywią i bronią, czy piją i jeżdżą? Za ich składki, dopłaty też powinien się ktoś w końcu zabrać, bo niektórym się już w tyłku poprzewracało. Nie podoba ci się tanie zboże z Ukrainy, to weź się za inną robotę i przestań chrzanić, że bez ciebie naród z głodu wymrze.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:41Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku" O Autor komentarza: Mieczysław Siwiec, Obserwator LokalnyTreść komentarza: Arek, Rodo, Stopbeprawiu – z IP wynika, że wszystkie te komentarze wyszły z jednego komputera. Anonimowe wypisywanie bzdur pozwala ukryć braki intelektualne (czytaj: głupotę). Osobiście uważam, że policja robi za mało, a nawet kryje przestępców. W każdym policyjnym komunikacie powinno być imię i nazwisko osoby, która popełniła przestępstwo (występek). Że facetowi będzie wstyd? A nie będzie wstydu, gdy ten pijany doprowadzi do wypadku, gdzie ofiarą może być np. małe dziecko broniącego go komentatora? Że nie będzie miał życia na wsi! To nic wobec tego, że ktoś przeżyje, bo nie spotka się z nim na drodze! Każdy, kto jeździ pod wpływem lub komu zabrano prawo jazdy powinien być identyfikowany z imienia i nazwiska! Ludzie powinni wiedzieć i ewentualnie reagować, gdy pijak (ćpun) wsiądzie za kierownicę... Mieczysław Siwiec Obserwator LokalnyData dodania komentarza: 30.04.2025, 13:44Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: Zdenerwowany właścicielTreść komentarza: Kto pozwolił na udostępnianie zdjęć mojej posiadłości!!Data dodania komentarza: 30.04.2025, 08:43Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"
Reklama
Reklama