Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 2 maja 2025 12:32
Przeczytaj!
Reklama

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Spółka Wind Service została powołana do życia w 2009 roku, w celu serwisowania i obsługi parków wiatrowych zlokalizowanych są na terenie gmin Będzino, Ustronie Morskie, Darłowo, oraz Ustki. Spółka zajmuje się kompleksowym zarządzaniem, utrzymaniem i eksploatacją turbin wiatrowych. W tym celu Wind Service posiada zespół profesjonalistów zarówno technicznych i administracyjnych, które liczy obecnie 40 osób, z czego aż 30 to specjaliści do spraw serwisu turbin wiatrowych. Co ważne, zatrudnienie w Wind Service znajdują w większości osoby zamieszkujące na co dzień gminy i okolice, w których zlokalizowane są zarządzane przez spółkę parki wiatrowe.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Podziel się
Oceń

Praca specjalisty ds. serwisu turbin wiatrowych jest pracą wielowymiarową. Oprócz fachowej wiedzy dotyczącej specjalistycznej terminologii, budowy turbiny, mechanizmu działania wszystkich jej elementów oraz obsługi w zakresie eksploatacji w kontekście całego parku wiatrowego, niezbędne są również predyspozycje osobowościowe, a także odpowiednie warunki fizyczne danego pracownika. Nie bez znaczenia są więc cechy oraz kompetencje, takie jak: 

  • umiejętność współpracy w zespole i budowanie relacji; 
  • umiejętność radzenia sobie ze stresem i odpowiednia motywacja do działania; 
  • menadżerskie, polegające na strategicznym myśleniu i umiejętnym zarządzaniu zasobami ludzkimi oraz 
  • zawodowe i firmowe – wskazujące na znajomość branży, posiadanie fachowej wiedzy i umiejętności, przestrzeganie wartości oraz znajomość języków obcych.
Wnętrze turbiny

Część prac wykonywanych w elektrowniach wiatrowych zaliczanych jest do szczególnie niebezpiecznych. Są to zwłaszcza prace na wysokości, a także prace wewnątrz urządzeń technicznych, takich jak gondola, czy wieża. Wymagają one stosowania środków ochrony indywidualnej, a prace te zawsze odbywają się w zespołach dwuosobowych. Wind Service bardzo dużą wagę przywiązuje do przestrzegania zasad bezpieczeństwa, dlatego też pracownicy uczestniczą w regularnych szkoleniach. Są to miedzy innymi coroczne ćwiczenia wysokościowe, w tym z ewakuacji z turbiny wiatrowej, organizowane w realnych warunkach na jednej z siłowni wiatrowych należących do grupy Wind Invest. Ponadto wszyscy pracownicy, zarówno techniczni, jak i biurowi biorą udział w szkoleniach zudzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Raz na dwa lata organizowany jest tzw. „emergency drill”, czyli próbny alarm przeciwpożarowy we współpracy z lokalną jednostką straży pożarnej z gminy Darłowo. Tego rodzaju ćwiczenia są bardzo doceniane przez wszystkich pracowników. 

 

Ewakuacja: cykliczne ćwiczenia przez serwisantów i strażaków

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wojciech Terlecki

Wojciech Terlecki – Wind Service - Kierownik Serwisu turbin wiatrowych w Sińczycy w gminie Darłowo

Pracuję już 17, zaczynałem jeszcze na studiach. Nasz zespół liczy 21 osób i mamy pod opieką 116 siłowni wiatrowych. Każda z nich musi raz w roku przejść dokładny przegląd, co zespołowi pięcioosobowemu zajmuje średnio 2,5 dnia. Oprócz tego wykonujemy bieżące prace serwisowe, doraźne naprawy, pilnujemy aby turbiny działały bezawaryjnie. Najważniejszy jest zespół i praca zespołowa. Jej charakter wymaga ścisłej dyscypliny i wzajemnego zaufania do siebie. Pracujemy w grupach 2-osobowych i musimy na sobie wzajemnie polegać. Praca w serwisie i eksploatacji turbin to nieustanny rozwój i zdobywanie doświadczenia, na co potrzeba przynajmniej 3-4 lat praktyki, aby stać się wykfalifikowanym specjalistą ds. serwisu. Bardzo istotne są wszelkie szkolenia, zarówno dotyczące wiedzy merytorycznej i praktycznej, jak również zasad bezpieczeństwa, które w naszej pracy są na pierwszym miejscu.

Krzysztof Świtajski

Krzysztof Świtajski – Wind Service – Zastępca Kierownika 

Razem z kolegą pracujemy już 17 lat. Pracę rozpoczęliśmy jeszcze na studiach. Każdy nasz pracownik musi posiadać szereg uprawnień m.in. elektryczne, wysokościowe oraz uprawnienia UDT do obsługi podestów wiszących (prawie w każdej turbinie jest tzw. winda). Na turbinach, gdzie nie ma podestów, do gondoli wchodzimy po drabinie. Pokonanie 80m w górę zajmuje ok 10min. Dlatego każdy z naszych pracowników musi posiadać również bardzo dobrą kondycję fizyczną. W tej pracy nie można działać szablonowo, dlatego pomimo doświadczenia każdy z nas uczy się czegoś nowego każdego dnia. Na pierwszym miejscu stawiamy na bezpieczeństwo, dlatego każdego roku ćwiczymy ewakuację z turbiny. 

 

 

Wind Service dzieli się również swoją wiedzą i razem z Inicjatywą „Żyj z energią” organizuje spotkania wśród lokalnej społeczności przybliżające i przedstawiające pracę w branży energetyki wiatrowej. Organizowany jest m.in. Festiwal Nauki w szkołach podstawowych, podczas którego odbywa się pokaz sprzętu, specjalistycznych narzędzi i prezentacja procesu budowy i funkcjonowania parku wiatrowego. 

Oprócz wiedzy ogólnej niezbędnej do utrzymania i eksploatacji turbiny wiatrowej, część pracowników specjalizuje się też w bardziej szczegółowych i konkretnych działaniach. Są to m.in. przeglądy wykonywane za pomocą boroskopu, inspekcja śrub z użyciem kluczy hydraulicznych i zakrętarek elektrycznych z układem planetarnym, pomiary termowizyjne i analiza ich wyników, a także inspekcja łopat wirnika z wykorzystaniem sprzętu zaawansowanej technologii. 

Wind Service przyjmuje również na staż osoby, które chciałyby związać swoją przyszłość z branżą energetyki wiatrowej i swoją wiedzę teoretyczną nabytą w szkole technicznej lub podczas studiów przekuć w praktyczne doświadczenie.

Co jakiś czas firma prowadzi też proces rekrutacyjny i zaprasza do zgłaszania swoich kandydatur do pracy przy serwisie turbin wiatrowych każdego kto poszukuje nowych wyzwań zawodowych i posiada opisane wyżej kompetencje i doświadczenie. Warto zaglądać na stronę www.windservice.eu lub wysłać CV pod adres: [email protected] 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Mariusz 04.04.2023 12:50
Świetne miejsce by rozpocząć przygodę w branży wiatrowej a następnie zatrudnić się w bardziej normalnej firmie

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Pomotor.Treść komentarza: Prawda jest taka, że na wsi toleruje się pijaństwo i wsiadanie po pijaku za kierownicę. Pora z tym skończyć raz na zawsze.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:51Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: MociumPanTreść komentarza: Powinni podawać pełne dane i mam nadzieję, że tak postanowi sąd.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:48Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: Gmyz C.Treść komentarza: Zdjęcia i dane drogowych zabójców powinny być publikowane, żeby móc ich na drogach bezpiecznie omijać. Pijaków drogowych powinno się piętnować i ich zdjęcia wieszać w miejscach publicznych.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:45Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: MociumPanTreść komentarza: Mam nadzieję, że sąd zasądzi podanie wyroku i danych skazanego do publicznej wiadomości. Takie zachowania trzeba piętnować! Piłeś, nie jedź, a jak chcesz ryzykować czyjeś życie to licz się z tym, że o twoim kretyńskim zachowaniu dowiedzą się wszyscy: twoi sąsiedzi, rodzina i dzieci. Niektórym wciąż się wydaje, że rolnik to święta krowa, której wolno wszystko bo na drogę palić opony wyjdzie. W końcu żywią i bronią, czy piją i jeżdżą? Za ich składki, dopłaty też powinien się ktoś w końcu zabrać, bo niektórym się już w tyłku poprzewracało. Nie podoba ci się tanie zboże z Ukrainy, to weź się za inną robotę i przestań chrzanić, że bez ciebie naród z głodu wymrze.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:41Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku" O Autor komentarza: Mieczysław Siwiec, Obserwator LokalnyTreść komentarza: Arek, Rodo, Stopbeprawiu – z IP wynika, że wszystkie te komentarze wyszły z jednego komputera. Anonimowe wypisywanie bzdur pozwala ukryć braki intelektualne (czytaj: głupotę). Osobiście uważam, że policja robi za mało, a nawet kryje przestępców. W każdym policyjnym komunikacie powinno być imię i nazwisko osoby, która popełniła przestępstwo (występek). Że facetowi będzie wstyd? A nie będzie wstydu, gdy ten pijany doprowadzi do wypadku, gdzie ofiarą może być np. małe dziecko broniącego go komentatora? Że nie będzie miał życia na wsi! To nic wobec tego, że ktoś przeżyje, bo nie spotka się z nim na drodze! Każdy, kto jeździ pod wpływem lub komu zabrano prawo jazdy powinien być identyfikowany z imienia i nazwiska! Ludzie powinni wiedzieć i ewentualnie reagować, gdy pijak (ćpun) wsiądzie za kierownicę... Mieczysław Siwiec Obserwator LokalnyData dodania komentarza: 30.04.2025, 13:44Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: Zdenerwowany właścicielTreść komentarza: Kto pozwolił na udostępnianie zdjęć mojej posiadłości!!Data dodania komentarza: 30.04.2025, 08:43Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"
Reklama
Reklama