Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 lipca 2025 02:45
Przeczytaj!
Reklama

Światowy Dzień Pszczół – dlaczego warto chronić zapylacze?

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Słowenii, w której pszczelarstwo uznawane jest za jedno z najstarszych rodzajów rzemiosła. Celem obchodów jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia, z jakimi muszą mierzyć się te pożyteczne owady.
Światowy Dzień Pszczół – dlaczego warto chronić zapylacze?
Pszczoły z Pasieki Amest Otwock
Podziel się
Oceń

Pszczoły z pasieki Amest Otwock 

Światowy Dzień Pszczół to doskonała okazja, by przypomnieć sobie o tych niezwykle ważnych stworzeniach, docenić je, a także zadbać o ich ochronę. Pszczelarze i naukowcy od kilku lat ostrzegają, że pszczoły miodne wymierają w zastraszającym tempie. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) oraz Komisja Europejska, oceniają w Czerwonej Księdze, że w Europie blisko jednemu na dziesięć gatunków pszczół grozi wyginięcie. Ponadto, populacje aż 37 proc. gatunków zmniejszają się. Owadom zagrażają zmiany klimatyczne, choroby, niszczenie ich naturalnych siedlisk, a przede wszystkim pestycydy, które są powszechnie stosowane w rolnictwie.

Mniej pszczół, mniej żywności

Według Komisji Europejskiej, co trzeci gatunek pszczół jest na skraju wymarcia. Dodatkowo, połowa gruntów rolnych w Unii Europejskiej stoi w obliczu niedoboru zapylaczy. To alarmujący sygnał: owady zapylające są na skraju zagłady. A jeżeli ich życie jest zagrożone, to także bezpieczeństwo żywnościowe ludzi.

Pszczoły miodne i dziko żyjące odpowiadają za zapylanie roślin, które stanowią ponad 1/3 codziennej diety człowieka. Zniknięcie tych owadów oznaczałoby nie tylko ubytki w naszych ogrodach, ale także znaczne ograniczenie dostępności ulubionych produktów spożywczych. Owoce, warzywa, a nawet kawa wszystko to nie powstałoby bez udziału zapylaczy – podkreśla Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Rola pszczoły miodnej nie ogranicza się jedynie do zwiększenia plonów rolników. Wytwarzają one jednocześnie cenne produkty, takie jak miód, wosk, pierzga, propolis, mleczko i jad pszczeli. Wartość pszczół jako zapylaczy dla ekosystemu w Polsce Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa szacuje na ok. 5 mld zł.

Pszczoły z Pasieki Amest Otwock

Jak pomóc zapylaczom?

Największym zagrożeniem dla owadów zapylających jest utrata siedlisk spowodowana działalnością człowieka, a w szczególności postępującą urbanizacją. W mniejszym lub większym stopniu całe społeczeństwo przyczynia się do tego problemu.

Każdy z nas może wspierać pszczoły, tworząc przestrzenie, w których znajdą one pożywienie i schronienie. Na przykład poprzez sadzenie na balkonach czy w ogródkach roślin, które przyciągają je swoimi kolorami i zapachami. Ten z pozoru drobny gest to aktywny udział w ochronie środowiska i zachowaniu równowagi ekosystemu – zauważa Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Święto Pszczół to także doskonały moment, aby docenić pszczele produkty i wesprzeć ich opiekunów – pszczelarzy. Warto wiedzieć, że miody lokalne często mają bogatszy i bardziej złożony aromat, niż te powszechnie spotykane w sklepach spożywczych. Na jego unikalny profil smakowy ma m.in. wpływ różnorodność roślinna danego regionu.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: TutejszyTreść komentarza: Błąd Panie Redaktorze. Wiekszy cyrk jest na drogach naszego powiatu. Może ustali Pan co za "geniusz" jest odpowiedzialny za remont w środku sezonu "Lepperówki" i za brak zakończenia prac na trasie z Darłowa do Postomina. Starosta powinien tych "pracowników roku" wywalić na zbity pysk i narobić rabanu w Urzędzie Marszałkowskim i GDKiA.Data dodania komentarza: 17.07.2025, 15:13Źródło komentarza: Największy ,,Dream Circus'' w Darłówku !Autor komentarza: TutejszyTreść komentarza: Błąd redaktorze,jeszcze większy cyrk to jest sytuacja na drogach w tym powiecie. Może ustalicie co za geniusze są odpowiedzialni,za remont w środku sezonu "Lepperówki" i za trwająca nadal przebudowę drogi z Darłowa do Postomina? Starosta,mimo iż wiem,że to nie jego drogi powinien tych patałachów wywalić na mordy i narobić rabanu w Urzędzie Marszałkowskim i GDKiA.Data dodania komentarza: 17.07.2025, 15:08Źródło komentarza: Największy ,,Dream Circus'' w Darłówku !Autor komentarza: OnaTreść komentarza: a gdyby trafił w grupę ludzi?zabił dwoje ludzi dość morderców na drogachData dodania komentarza: 11.07.2025, 15:19Źródło komentarza: Noskowo: dwoje do trumny, dwóch do szpitala!Autor komentarza: GrazynaTreść komentarza: To inicjatywa sołtysa pana Piotra Zająca i mieszkańców Żegocina więc proszę nie przypisywać zaslug komuś innemuData dodania komentarza: 11.07.2025, 11:03Źródło komentarza: Żegocino: Pstrąg i dzik w roli głównej, a do tego świetna zabawaAutor komentarza: GrazynaTreść komentarza: To nie dzieło wojta tylko sołtysa i mieszkańców Żegocina proszę nie przypisywać zaslug komuś innemuData dodania komentarza: 11.07.2025, 10:58Źródło komentarza: Żegocino: Pstrąg i dzik w roli głównej, a do tego świetna zabawaAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Nowy wojt i od razu cos sie dzieje. Brawo chłopaki Zające ze pomimo roznic programowych umieliscie zorganizowac taka impreze.Data dodania komentarza: 10.07.2025, 14:54Źródło komentarza: Żegocino: Pstrąg i dzik w roli głównej, a do tego świetna zabawa
Reklama
Reklama