Ubezpieczenie OCP zabezpiecza finanse przewoźnika!
Regularnie przewozisz ładunki o bardzo dużej wartości? Czy masz świadomość tego, że w przypadku zniszczenia jednego z nich będziesz musiał pokryć straty klienta z własnej strony? Jesteś na to gotowy? W przypadku małych firm przewozowych już jedno takie zdarzenie może poważnie nadwyrężyć finanse, a w skrajnym wypadku doprowadzić nawet do bankructwa.
To jeden z ważniejszych powodów, dla których warto posiadać ubezpieczenie OCP. Jest to polisa ubezpieczeniowa dla przewoźników, z której wypłacane jest odszkodowanie w przypadku m.in.:
- uszkodzenia lub zniszczenia towaru,
- kradzieży ładunku,
- nierzetelnego wykonania zlecenia (nie z winy firmy transportowej).
Oznacza to, że OCP w dużej mierze chroni przed utratą płynności finansowej przewoźnika.
Kupując OCP poprawiasz wizerunek swojej firmy
Odpowiednie ubezpieczenie transportowe jest najważniejsze, ale dodatkową korzyścią wynikającą z posiadania tego typu polisy jest poprawa wizerunku firmy. Teoretycznie OCP jest nieobowiązkowe, ale jak pokazują liczne statystyki, ubezpieczenie to stało się pewnym standardem w branży transportowej. Wynika to z oczekiwań klientów korzystających z usług przewoźników.
Coraz więcej osób zlecających przewozy i powierzających swój towar innym firmom, weryfikuje kwestię posiadania OCP. W przypadku jego braku wielu klientów po prostu zniechęci się do skorzystania z danej oferty i ucieknie do konkurencji. W efekcie bez tej polisy trudniej Ci będzie zaistnieć na rynku i wypracować zamierzone dochody.
Sytuacja taka jest zrozumiała. OCP z jednej strony chroni interesy przewoźnika, ale jednocześnie gwarantuje bezpieczeństwo klientowi firmy transportowej. To właśnie on dostaje odszkodowanie, jeśli towar zostanie uszkodzony czy zniszczony.
Jakie zdarzenia są objęte ochroną w ramach OCP?
Wiesz już, że OCP chroni przede wszystkim w razie zniszczenia lub uszkodzenia towaru, jego kradzieży bądź nierzetelnego wykonania zlecenia przewozowego. Do tego często odszkodowania wypłacane są również wtedy, gdy ładunek z różnych powodów spłonie.
Musisz jednak mieć świadomość tego, że nie w każdym przypadku dostaniesz pieniądze. Najważniejsze jest to, aby do szkody nie doszło z winy przewoźnika. Jeśli np. towar został uszkodzony przez nieodpowiedzialność pijanego kierowcy lub z racji nieprawidłowego zabezpieczenia, ubezpieczyciel może zdjąć z siebie odpowiedzialność.
Oprócz tego pamiętaj, że nie wszystkie towary są objęte ochroną w ramach OCP. Wyłączone są z niej m.in. takie ładunki, jak:
- dzieła sztuki i zabytki,
- pieniądze,
- materiały wybuchowe,
- leki.
Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie OCP?
Trudno odpowiedzieć na to pytanie, gdyż każdy przypadek jest inny. Ubezpieczyciele indywidualnie wyliczają wysokość składki za OCP. Wpływ na to ma zarówno ich polityka, jak i sytuacja konkretnego przewoźnika. Cena tego ubezpieczenia zależy bowiem m.in. od:
- rodzaju i wartości przewożonych ładunków,
- obrotów firmy przewozowej,
- rejonu działania – transporty krajowe lub międzynarodowe.
Wszystko to sprawia, że w celu poznania wysokości składki OCP najlepiej skorzystać z internetowego kalkulatora ubezpieczeniowego, np. na stronie https://ubezpieczamy24.com. Wystarczy wypełnić kilka pól formularza i poczekać na kontakt doradcy. Po przeanalizowaniu ofert z rynku przedstawi on najlepsze z nich, wraz z zestawieniem cen i pomoże w dokonaniu słusznego wyboru.