Sprzedaż wytworzonego prądu z mikroinstalacji
Mikroinstalacja to ściśle określona wielkość zainstalowanych paneli. Nie może przekraczać 50 kW, jednak nie może być także mniejsza, aniżeli 8 kW, jeśli ktoś myśli o sprzedaży wyprodukowanej energii elektrycznej. Sprzedaż prądu do sieci to bardzo skomplikowana procedura, która wymaga spełnienia wielu zasad.
Jeśli jesteś właścicielem mikroinstalacji i chcesz zdecydować się na sprzedaż, masz dwie opcje. Możesz skorzystać z systemu prosumenckiego, ale też możesz sprzedawać wytworzoną przez Twoją instalację energię. Druga opcja wymaga od Ciebie, jako od właściciela, byś miał podpisane dwie umowy. Jedną z nich jest umowa sprzedaży, a druga to umowa o dystrybucji energii elektrycznej.
Druga opcja jest bardzo rzadko wybierana, jeśli chodzi o tradycyjne gospodarstwa domowe. Tak naprawdę w takiej sytuacji wystarczy wyłącznie system opustów. Jest to bardzo opłacalna opcja, która pozwala odzyskać nawet do 80% nadwyżki energii. Jeśli takie gospodarstwo zdecyduje się na stałą sprzedaż energii, musi liczyć się ze znacznie mniejszym zyskiem.
Całkowicie inaczej całość prezentuje się, jeśli właścicielem takiej mikroinstalacji jest przedsiębiorca.
Wykorzystanie prądu z mikroinstalacji w net-bilingu
W sytuacji, kiedy Twoja instalacja ma rozmiar mikro, od 1 kwietnia otwiera się dla Ciebie całkowicie nowe rozwiązanie. Net-biling, czyli nowy sposób wyceniania energii. Tutaj każda nadwyżka energii nie będzie rozliczana ilościowo, ale jakościowo. Oznacza to, że rozliczane będą paczki energii w cenie hurtowej – w zależności od tego, ile tej energii zostało oddane ubiegłego miesiąca. Za dwa lata, czyli w roku 2024 ma to jeszcze ulec zmianie i rozliczanie będzie następowało poprzez stawkę godzinową. Konkretna kwota, ilość tej energii zostaną zapisane na koncie przynależącym do konkretnego właściciela mikroinstalacji.
Atutem takiego rozwiązanie jest fakt, że każdy prosument zwolniony jest z odprowadzania podatku dochodowego PIT, podatku VAT oraz akcyzy.
Istotne informacje dla instalacji do 1MW
W sytuacji, kiedy Twoja instalacja jest nieco większa, ale nie przekracza 1MW, istnieją konkretne zasady, które ściśle określają sprzedaż prądu do sieci. Są to takie zapisy, jak:
-
By wytwarzać i sprzedawać energię, koniecznością jest prowadzenie działalności gospodarczej (jeśli instalacja ma moc większą niż 50 kW, a mniejszą niż 1 MW),
-
Od początku 2022 roku instalacje o powyższej mocy muszą posiadać specjalny wpis do rejestru MIOZE,
-
Konieczność sporządzania i przekazywania kwartalnych sprawozdań do URE. Sprawozdanie powinno zawierać ilość wytworzonej energii oraz ilość sprzedanej zobowiązanemu sprzedawcy,
-
Wytwórca musi mieć podpisane dwie umowy (ze sprzedawcą energii oraz z OSD – umowa dystrybucyjna),
-
Prąd z takiej instalacji ma obowiązek wykupić sprzedawca zobowiązany. Można ją jednak sprzedać także na wolnym rynku, ale tylko po sporządzeniu konkretnej umowy cywilnoprawnej.