Czym właściwie są zaskórniki?
Zaskórniki to wypryski o charakterze niezapalnym, które często bywają określane jako wykwit pierwotny. Powstają w wyniku zatkania ujść mieszków włosowych przez fragmenty niepoprawnie złuszczanego naskórka, sebum i inne zanieczyszczenia. Wyróżniamy ich dwa rodzaje: zamknięte oraz otwarte. Zaskórniki otwarte są widoczne na twarzy jako niewielkie czarne kropki; ta nietypowa barwa bierze się z utleniania masy łojowo-rogowej, która wydobywa się z porów. Zaskórniki zamknięte zaś bywają niedostrzegalne gołym okiem, ponieważ przyjmują postać niewielkich, białawych grudek, które są wyczuwalne pod palcami, przypominając drobną „kaszkę”.
Pozbycie się zaskórników wymaga sporo cierpliwości, a to, czego za wszelką cenę należy przy tym unikać, to wyciskanie takich zmian. Może to doprowadzić do uszkodzenia naskórka i nadkażenia bakteriami, co z kolei może skutkować powstawaniem stanu zapalnego. Wówczas będziemy mieli do czynienia ze znacznie trudniejszymi do usunięcia wypryskami, których gojenie może pozostawić po sobie nieestetyczne blizny.
Czy podkład do cery trądzikowej może zmniejszyć widoczność zaskórników?
Kiedy pojawiają się zaskórniki, bardzo często robimy wszystko, żeby nieco je ukryć. Warto pamiętać, że ich obecność nie jest czymś, co musimy kamuflować, jeśli jednak takie rozwiązanie poprawia nasz komfort – wybór najczęściej pada na sprawnie wykonywany makijaż. Wśród kosmetyków kolorowych szczególną popularnością cieszy się podkład do cery trądzikowej.
Czy zaskórniki automatycznie równają się trądzikowi? Niezupełnie. Wykwit pierwotny może pojawić się niezależnie od innych zmian trądzikowych, choć nieprawidłowa pielęgnacja, a do tego wyciskanie wyprysków może doprowadzić do tego, że rozwinie się stan zapalny, co pociągnie za sobą inne objawy trądziku. Niemniej stosowanie kosmetyków dedykowanych do skóry trądzikowej jest bardzo dobrym sposobem na zmniejszenie niedoskonałości.
Dobry podkład do cery trądzikowej wyróżnia się lekką, nietłustą konsystencją, dzięki czemu nie zapycha porów ani nie powoduje wzmożonego łojotoku. Powinien także zapewniać dobre krycie, tak by koloryt cery rzeczywiście mógł zostać wyrównany. Dodatkowo od takiego podkładu zazwyczaj oczekujemy wielogodzinnej trwałości.
Co jednak najistotniejsze, podkład do cery trądzikowej może, a nawet powinien zawierać w składzie substancje pielęgnujące, np. o działaniu nawilżającym, odżywczym czy regenerującym. Dzięki temu, w trakcie noszenia makijażu, gojenie niedoskonałości będzie przebiegać bez większych przeszkód, co więcej – zostanie przyspieszone. Jeśli zatem poprawnie dobierzemy podkład i inne kosmetyki kolorowe, rzeczywiście możemy się przyczynić do szybszego usunięcia zaskórników.