Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 18 maja 2025 23:10
Przeczytaj!
Reklama

Święty Krzysztof - czy tylko patron kierowców?

Święty Krzysztof należy do grona świętych, którzy są znani niemal każdemu człowiekowi jako patron kierowców. Wokół jego postaci powstało wiele legend, z których można czerpać wiedzę o jego działalności. Jeżeli masz ochotę zgłębiać sylwetkę świętego Krzysztofa, ten artykuł będzie dobrą podstawą do dalszej edukacji.
  • 27.09.2021 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Święty Krzysztof - czy tylko patron kierowców?

Legenda świętego Krzysztofa

Według dawnych podań patron kierowców urodził się na terenach dzisiejszej Turcji – w Licji pod koniec II wieku. Krzysztof pochodził z rodziny pogańskiej, a jego pierwotne imię, które nadali mu rodzice po rodzeniu brzmiało Reprobus. Znaczenie tego imienia wskazywało na osobę brzydką i odrażającą. Według wielu legend Reprobus wyróżniał się olbrzymim wzrostem, ciałem o zachwianych proporcjach i niekształtną głową. Zauważalna była także jego nadludzka siła.

Mężczyzna zapragnął służyć najpotężniejszemu władcy. Najpierw zaciągnął się do służby u króla swojej krainy. Jednak zrezygnował z posługi, gdy dowiedział się, jak bardzo władca obawia się szatana. Reprobus stwierdził zatem, że silniejszym przywódcą jest szatan, dlatego postanowił oddać się właśnie jemu. Okazało się jednak, że szatan czuje strach przed Chrystusem, co ponownie zmieniło obraz Reprobusa pod względem władców. Zainteresował się działalnością Jezusa, poznawał jego nauki oraz przyjął chrzest. Od tej pory Reprobus odprawiał pokutę, osiedlając się nad Jordanem i przenosząc, na swoich silnych barkach, ludzi przez rzekę.

Jak Reprobus stał się Krzysztofem?

Praca nad rzeką wymagała wiele siły i zaangażowania. Pewnej nocy Reprobus usłyszał głos dziecka, proszącego o przetransportowanie go na drugi brzeg. Niosąc je na ramionach, mężczyzna czuł coraz większy ciężar. Dziecko stało się tak ciężkie, że Reprobus niemal zatopił się w rzece. Gdy bezpiecznie dotarli na brzeg, Reprobus zapytał dziecko, kim jest i skąd się wzięło. Usłyszał słowa: „Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając mnie, dźwigasz cały świat”. Na pamiątkę tego zdarzenia Reprobus otrzymał nowe, greckie imię Christophoros, które oznacza „niosący Chrystusa”. Święty Krzysztof zmarł śmiercią męczeńską w rodzinnej miejscowości około 250 roku. Gestem tym miał przekonać Boga, aby dał mu duszę. Nie do końca wiadomo czy został ścięty mieczem, czy spalony na stosie.

Święty Krzysztof w ikonografii

Święte postacie do dzisiaj są inspiracją do powstawania dzieł malarskich czy rzeźb. Każdy może zakupić i powiesić na ścianie w swoim domu różne obrazowe interpretacje wizerunku świętego Krzysztofa. Dewocjonalia oprócz charakteru religijnego stanowią atrakcyjny dodatek, uzupełniający wnętrze. Święty Krzysztof zazwyczaj przedstawiany jest jako młodzieniec albo olbrzym, który na swoich ramionach trzyma Dzieciątko Jezus. Można także spotkać obrazy, na których święty Krzysztof ukazywany jest jako rycerz o psiej głowie. W jednej ręce trzyma włócznię, natomiast w drugiej tarczę albo krzyż.

Nad jakimi sferami życia święty Krzysztof obejmuje patronat?

Święty Krzysztof powszechnie znany jest jako patron kierowców. Podczas obchodów wspomnienia liturgicznego tego świętego (25 lipca) w licznych parafiach odbywa się święcenie pojazdów i modlitwa o bezpieczeństwo kierowców na drogach. Jednak do świętego Krzysztofa można modlić się nie tylko w tej sprawie. Jest on także patronem biegaczy i żeglarzy, podróżników oraz pielgrzymów, a także górników złota. To również stróż dobrej śmierci. Figura z wizerunkiem świętego Krzysztofa umieszczana jest przy mostach oraz w pobliżu miast położonych nad rzekami.

 

Święty Krzysztof dzięki swojej działalności transportowania pielgrzymów przez rzekę, stał się patronem podróżujących i kierowców. Modlitwa kierowana do niego przed wyprawą, uczyni ją bezpieczną i pomyślną.

 

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: BudowlaniecTreść komentarza: Podanie ręki Stępniowi wstyd. O co chłopie walczyłeś.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 14:15Źródło komentarza: 80 lat OSP WrześnicaAutor komentarza: Janusz TraczTreść komentarza: Za okradanie gminy .Data dodania komentarza: 11.05.2025, 18:44Źródło komentarza: Gmina Sławno: Patryk Sienkiewicz już nie jest zastępcą wójtaAutor komentarza: RyśTreść komentarza: Bez niego wójt upadnie i to dobra wiadomośćData dodania komentarza: 9.05.2025, 20:10Źródło komentarza: Gmina Sławno: Patryk Sienkiewicz już nie jest zastępcą wójtaAutor komentarza: RobertTreść komentarza: Takie informacje masz chyba z rynku Anno. To był super facet pomocny kto go poznał wie że to nieprawda a mówić zawsze bedaData dodania komentarza: 9.05.2025, 06:49Źródło komentarza: Gmina Sławno: Patryk Sienkiewicz już nie jest zastępcą wójtaAutor komentarza: sędzia.ANNA Maria WesołowskaTreść komentarza: narobił przekrętów za tamtego wójta to go pogonił, a teraz obecny wójt pogonił za machlojki .Data dodania komentarza: 8.05.2025, 11:06Źródło komentarza: Gmina Sławno: Patryk Sienkiewicz już nie jest zastępcą wójtaAutor komentarza: anonimowy uczestnikTreść komentarza: Widać stronniczość "redaktora". Nie słyszałem sprzeciwu u starszych wobec kandydata. Transparent może był widoczny ze dwie minuty który był podniesiony na długo przed wystąpieniem kandydata.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 08:20Źródło komentarza: Mentzen w Sławnie - przeważała szkolna młodzież
Reklama
Reklama