Miażdżyca to coraz większy problem. Rozwija się w organizmie powoli i nie daje od razu o sobie znać. Niestety choroba rozwija się latami, a jej główna przyczyna to wieloletnie odkładanie się lipidów w ścianach naczyń krwionośnych.
Co to jest miażdżyca?
Miażdżyca to choroba, która polega na odkładaniu tętniczych blaszek miażdżycowych w wewnętrznych warstwach ścian naszych naczyń krwionośnych. Niestety może to doprowadzić do zablokowania przepływu krwi przez konkretne naczynia, a to powoduje niedokrwienie narządów, które są przez nie zaopatrywane. Blaszki miażdżycowe są odkładane latami. Niestety proces ten zaczyna się jeszcze przed 30. rokiem życia. Dlaczego u niektórych osób odkłada się ich więcej? Co sprzyja leczeniu miażdżycy?
Przyczyny miażdżycy
Główną przyczyną miażdżycy są uszkodzenia ścian naczyń tętniczych. W uszkodzonych miejscach zaczynają gromadzić się lipidy, które z czasem tworzą blaszki miażdżycowe, a te zwężają światło naczyń. Wysokie stężenia lipidów w naszej krwi może stanowić lampkę kontrolną. Warto jest zatem regularnie wykonywać badania krwi. Zator w naszych naczyniach krwionośnych powoduje stan zapalny, a zaawansowane postacie choroby doprowadzają do stwardnienia ściany tętnicy.
Objawy miażdżycy
Pierwszym objawem mogą być nieprawidłowości w badaniach krwi, ponieważ łagodna miażdżyca nie daje od razu wyraźnych objawów klinicznych. Problem zaczyna się wtedy, gdy choroba jest w większym stopniu zaawansowania. Objawami miażdżycy mogą być również złogi cholesterolowe, które gromadzą się pod skórą. Mają formę guzków i występują jako żółte zgrubienia w okolicy powiek, nadgarstków, czy ścięgien Achillesa. Podejrzewasz u siebie miażdżycę? Odwiedź lekarza: https://www.medicover.pl/lekarze/kardiolog/szczecin,sl,s
Występują różne rodzaje miażdżycy
Miażdżyca kończyn dolnych to zwykle zaburzenia czucia, ból i drętwienie, a to oznacza zły przepływ krwi do komórek. Objawami miażdżycy jest również większa męczliwość, zadyszka występująca nawet po małym wysiłku fizycznym, ból w klatce piersiowej i duszności. Choroba niedokrwienna serca powstaje głównie z powodu miażdżycowego zwężenia tętnic wieńcowych. Jej objawy to duszności i zawroty głowy. Miażdżyca tętnic nerkowych doprowadza do złej pracy nerek. Z kolei miażdżycowe zwężenie tętnic szyjnych związane jest często z omdleniami, zaburzeniem pamięci i widzenia.
Dieta na miażdżycę
Pamiętaj, że miażdżyca jest chorobą przewlekłą, a jej lokalizacja i objawy zależą od lokalizacji zmian miażdżycowych. Niestety statystyki mówią, że jest ona najczęstszą przyczyną zgonów w naszym kraju. Nie bagatelizuj objawów, które sugerują rozwój miażdżycy. Ryzyko wystąpienia choroby możesz zmniejszyć za pomocą zdrowej diety. Cenna jest również aktywność fizyczna. Pamiętaj również o rutynowych badaniach. Niewydolność nerek, ryzyko wystąpienia udaru mózgu lub zawału serca, to najgroźniejsze konsekwencje. Palenie tytoniu i nieprawidłowa dieta powoduje rozwój choroby. Zdrowe posiłki to te, które nie zawierają tłuszczów trans. Niestety nieprawidłowe stężenie cholesterolu nasila procesy chorobowe.