Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 16 lipca 2025 04:12
Przeczytaj!
Reklama

Co trzeba wiedzieć o progach podatkowych 2025?

Przedsiębiorca, który rozlicza się na zasadach ogólnych, powinien znać aktualną wysokość progów podatkowych, jakie obowiązują podczas rozliczeń z fiskusem. Wyróżnić można pierwszy i drugi próg podatkowych - od nich zależna jest wysokość podatku, którą należy odprowadzić do urzędu skarbowego. Ile wynosi drugi próg podatkowy w 2025 roku? Co musimy wiedzieć na ten temat?
  • Wczoraj, 13:25
Co trzeba wiedzieć o progach podatkowych 2025?

Drugi próg podatkowy 2025

Faktem jest, że progi podatkowe 2025 to ważne zagadnienie, które dotyczy każdego przedsiębiorcy rozliczającego się na zasadach ogólnych. W 2025 roku nie wprowadzono zmian w zakresie stawek podatku i wysokości progu podatkowego. W efekcie pierwszy próg podatkowy (dla dochodu do 120 000 zł) wynosi 12%, a drugi próg podatkowy (dla dochodu powyżej 120 000 zł) wynosi 32%. Kogo dotyczy drugi próg podatkowy? Jest to związane z osobami, które uzyskują dochody opodatkowane skalą podatkową o wartości powyżej 120 000 złotych. Okazuje się, że skala podatkowa w 2025 nie zmieniła się w stosunku do roku poprzedniego - zachowano zarówno próg podatkowy, jak i stawkę dla drugiego progu podatkowego. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy

W jaki sposób rozliczać drugi próg podatkowy? Przedsiębiorcy muszą zastosować stawkę podatku dochodowego 32% do opodatkowania dochodu ponad 120 000 złotych. Ważne jest to, że nie dochodzi do utraty możliwości skorzystania z kwoty zmniejszającej podatek!

Rozliczanie z małżonkiem

W sytuacji, gdy dochód podatnika rozliczającego się wraz z małżonkiem przekroczy drugi prób podatkowy, nadal można odprowadzać podatek według stawki 12%. Dopóki dochody nie przekroczą kwoty 120 000 zł, stosuje się opodatkowanie pierwszym progiem podatkowym. Pamiętajmy jednaj o tym, że gdy dochód przekroczy tę kwotę, a podatnik rozlicza się wspólnie z małżonkiem, którego dochody mieszczą się w pierwszym progu podatkowym, jego dochód nadal będzie podlegał pod 12% stawkę. Przy rozliczaniu się z małżonkiem z jednoczesnym prowadzeniem działalności, z ulgi takiej korzysta się co do zasady w rocznym zeznaniu. Należy zsumować dochody obojga małżonków, podzielić je przez dwa i zastosować skalę podatkową. Następnie wynik jest mnożony razy dwa i uzyskujemy właściwą kwotę podatku, od której możliwe jest odjęcie ulg podatkowych. Jeśli zaprzestaniemy wspólnego rozliczania z małżonkiem, powyższa zasada nie może być stosowana. Wtedy od miesiąca następnego zaliczki na podatek dochodowy są odprowadzane zgodnie z warunkami obowiązującymi przy rozliczaniu na ogólnych zasadach. 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Podkreślić trzeba, że od 2020 roku mamy do czynienia ze zmianą sposobu obliczania zaliczki na poczet podatku dochodowego przy przekroczeniu pierwszego progu podatkowego w ciągu miesiąca przez pracownika. Wcześniej przedsiębiorca obliczał zaliczkę według 32% stawki od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dana osoba przekroczyła pierwszy próg podatkowy. Aktualnie konieczne jest obliczanie w miesiącu przejścia pracownika na drugi próg podatkowy zaliczki na podatek w proporcjonalny sposób - czyli do kwoty 120 tys. złotych obliczana jest zaliczka według 12% stopy podatku, a powyżej te kwoty naliczany jest podatek 32%. Co ciekawe, w roku 2022 ustawodawca zmniejszył stawkę podatku w pierwszym progu podatkowym z 17% na 12%. W tamtym okresie wysokość stawek podatku dochodowego, rozliczanego na ogólnych zasadach, kształtowała się tak:

  • 17% - pierwszy próg podatkowy do 30 czerwca 2022 roku i 12% od 1 lipca 2022 roku
  • 32% - drugi próg podatkowy

W systemie wFirma monitorowana jest wysokość uzyskanego dochodu w danym roku podatkowym. Jeżeli podatnik rozliczający się na ogólnych zasadach przekroczy dochód w wysokości 120 tysięcy złotych w danym okresie, system automatycznie ustala wysokość podatku, mając na uwadze stawki dla pierwszego oraz dla drugiego progu podatkowego. Jak wygenerować zaliczkę na podatek dochodowy w tym programie? To zadanie jest bardzo proste. Wybieramy zakładki Start-Podatki-Podatek Dochodowy-Wylicz Podatek oraz wskazujemy właściwy okres.

Materiał zewnętrzny


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: OnaTreść komentarza: a gdyby trafił w grupę ludzi?zabił dwoje ludzi dość morderców na drogachData dodania komentarza: 11.07.2025, 15:19Źródło komentarza: Noskowo: dwoje do trumny, dwóch do szpitala!Autor komentarza: GrazynaTreść komentarza: To inicjatywa sołtysa pana Piotra Zająca i mieszkańców Żegocina więc proszę nie przypisywać zaslug komuś innemuData dodania komentarza: 11.07.2025, 11:03Źródło komentarza: Żegocino: Pstrąg i dzik w roli głównej, a do tego świetna zabawaAutor komentarza: GrazynaTreść komentarza: To nie dzieło wojta tylko sołtysa i mieszkańców Żegocina proszę nie przypisywać zaslug komuś innemuData dodania komentarza: 11.07.2025, 10:58Źródło komentarza: Żegocino: Pstrąg i dzik w roli głównej, a do tego świetna zabawaAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Nowy wojt i od razu cos sie dzieje. Brawo chłopaki Zające ze pomimo roznic programowych umieliscie zorganizowac taka impreze.Data dodania komentarza: 10.07.2025, 14:54Źródło komentarza: Żegocino: Pstrąg i dzik w roli głównej, a do tego świetna zabawaAutor komentarza: xyzTreść komentarza: A twoja narodowość?Data dodania komentarza: 7.07.2025, 13:51Źródło komentarza: Grozi im 10 lat, za kradzież kiszonych śledzi i nie tylkoAutor komentarza: Erytrejczyk z Somalii zamieszkały w Tychowskich lasachTreść komentarza: A narodowość tych mieszkańców ?Data dodania komentarza: 7.07.2025, 11:15Źródło komentarza: Grozi im 10 lat, za kradzież kiszonych śledzi i nie tylko
Reklama
Reklama