Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 01:37
Przeczytaj!
Reklama

Bezpieczny dom – 5 sposobów na ochronę przed włamaniem

Bezpieczny dom – 5 sposobów na ochronę przed włamaniem
Podziel się
Oceń

Osiem i cztery – to cyfry, które opisują ryzyko włamań do mieszkań w Polsce. Co godzinę odnotowuje się prawie 8 włamań. Wprawiony złodziej, aby włamać się, obrabować nas i uciec, potrzebuje tylko 4 minut. Pod warunkiem, że nie napotka na nieprzewidziane trudności. Na szczęście innowacyjne i bezpieczne rozwiązania potrafią skutecznie zniechęcić włamywaczy, a nam zapewniają spokojny sen.

W 2018 r. w Polsce dokonano prawie 70 tys. kradzieży z włamaniem*, czyli o ponad 3,5 tys. więcej niż w roku poprzednim. Oznacza to, że dziennie dokonywanych jest aż 189 włamań. Dom to nasza ostoja, więc gdy wkracza do niej złodziej, tracimy poczucie bezpieczeństwa. Dlatego warto poznać rozwiązania, które skutecznie utrudniają życie włamywaczom.

#1 Włamywacz najczęściej wchodzi oknem
To prawda, choć możemy mu to utrudnić, decydując się na okna w wyższej klasie antywłamaniowej (minimum RC2, najlepiej RC3, czyli o najwyższym stopniu ochrony przed włamaniem). Jednak nawet najlepsze zabezpieczenie nie zadziała, jeśli np. zostawimy uchylone okna. – Aby zwiększyć bezpieczeństwo w kontekście okien, warto zwrócić uwagę na klasę ich okuć i postawić na te najlepsze – RC3. Można także zastosować klamki z kluczykiem, antywłamaniowe szyby, blaszki przeciwrozwierceniowe, stalowe blachy zaczepowe, większą liczbę punktów ryglujących, a także specjalne profile i wkręty, które utrudnią życie złodziejowi – mówi Dariusz Nowak, inżynier wsparcia technicznego w G-U Polska.

#2 Złodziej nie lubi włamywać się od frontu
Chętniej wybiera wejścia od ogrodu, gdzie istnieje mniejsze ryzyko przyłapania na gorącym uczynku. Z tego powodu tak istotne jest zabezpieczenie drzwi tarasowych. W przypadku drzwi podnoszono-przesuwnych otwieranych mechanicznie możemy wybrać opcję z listwą przeciwwyważeniową i systemem okuć wyposażonym w dodatkowe zaczepy. Większa liczba zaczepów to większa liczba punktów ryglowania, które złodziej musi sforsować. Z kolei listwa przeciwwyważeniowa zastosowana w górnej części ramy praktycznie uniemożliwia podniesienie, a więc i otwarcie skrzydła drzwi.
– Rozwiązaniem, które utrudni włamanie, jest także m.in. wyposażenie drzwi tarasowych w szyld z półwkładką (np. Janus z zabezpieczeniem przeciwwierceniowym) zaślepioną od strony zewnętrznej czy zamontowanie zewnętrznego pochwytu w klasie odporności na włamanie RC2 – mówi Tomasz Bartol, inżynier wsparcia technicznego i rozwoju w G-U Polska. Przyznaje on, że dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie w domu systemu alarmowego obejmującego drzwi i okna, który – po wprowadzeniu kodu włączającego alarm, sprawdza, czy wszystkie drzwi i okna są zamknięte. Jeśli nie są – nie załączy się.

#3 Słabe drzwi nie zatrzymają nieproszonego gościa
Dlatego w przypadku drzwi wejściowych już ich podstawowy element, czyli zamek, powinien być antywłamaniowy. Idealnym rozwiązaniem jest samoryglujący i automatyczny, wielopunktowy zamek GU-Secury Automatic z silnikiem A-Öffner Servo. Jednym z podstawowych, a jednak bardzo skutecznych zabezpieczeń przed włamaniem jest dobór odpowiedniej wkładki cylindrycznej do drzwi wejściowych. Wkładka taka, jak np. BKS Janus, jest zabezpieczona przed rozwierceniem i wyposażona w klucz systemowy, który można dorobić tylko u producenta (G-U), po okazaniu specjalnej karty identyfikacyjnej.

#4 Włamywacze nie lubią innowacji
Coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie rozwiązań, które pozwalają na otwieranie drzwi bez użycia klucza. Są to różnego rodzaju transpondery, klawiatura kodowa lub biometryczny system kontroli dostępu (czytnik linii papilarnych).
– Jeśli złodziej wyrwie czytnik linii papilarnych i zacznie majsterkować przy kablach, to i tak nie otworzy drzwi. W skrzydle ukryta jest bowiem czarna skrzynka odpowiedzialna za dekodowanie sygnału z czytnika. To ona wysyła sygnał do silnika, który otwiera drzwi. Po wyrwaniu czytnika lub klawiatury kodowej, sygnał zostaje przerwany, drzwi zatem się nie otworzą – wyjaśnia Tomasz Bartol z G-U Polska. A co, jeśli ktoś obcy obserwuje moment, gdy wstukujemy kod do drzwi?
– Nowoczesne rozwiązania G-U uwzględniają sytuację, że ktoś niepowołany chce sczytać kod dostępu do naszego domu i zapewniają odpowiednie zabezpieczenia. Na przykład w przypadku zastosowania klawiatury Bluetooth & Code możemy zaprogramować kod od 4 do 8 cyfr. Jednak, jeśli w zasięgu klawiatury kodowej jest nasz telefon, to wystarczy wybrać tylko dwie pierwsze cyfry kodu, aby otworzyć drzwi – dodaje Tomasz Bartol.

#5 Ochrona przed włamaniem kryje się w detalach
Drzwi wejściowe z alarmem możemy doposażyć ponadto w czujniki zamknięcia, tzw. kontaktrony (jeden element obecny w skrzydle, drugi w ramie drzwi), czujniki rygla (zamontowane w ościeżnicy) lub w czujnik orzecha (montowany na orzechu zamka). Aby aktywować alarm, elementy tego systemu muszą się ze sobą stykać. Gdy ktoś niepożądany naciska klamkę, przerywa to połączenie i alarm się uruchamia. Rozwiązania systemowe marki G-U do drzwi podnoszono-przesuwnych umożliwiają m.in. montaż panelu dotykowego z przyciskami (zamiast klamki). – W kontekście zapewnienia bezpieczeństwa ważną właściwością tego panelu jest opcja tzw. blokady rodzicielskiej. Rodzice mogą zaprogramować go tak, aby dzieci nie mogły samodzielnie uruchomić drzwi tarasowych, więc nie wpuszczą do domu np. rabusia – podsumowuje Tomasz Bartol z G-U Polska.

* Raport przygotowany przez program Dom Bezpieczny na podstawie danych Komendy Głównej Policji.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Pomotor.Treść komentarza: Prawda jest taka, że na wsi toleruje się pijaństwo i wsiadanie po pijaku za kierownicę. Pora z tym skończyć raz na zawsze.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:51Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: MociumPanTreść komentarza: Powinni podawać pełne dane i mam nadzieję, że tak postanowi sąd.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:48Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: Gmyz C.Treść komentarza: Zdjęcia i dane drogowych zabójców powinny być publikowane, żeby móc ich na drogach bezpiecznie omijać. Pijaków drogowych powinno się piętnować i ich zdjęcia wieszać w miejscach publicznych.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:45Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: MociumPanTreść komentarza: Mam nadzieję, że sąd zasądzi podanie wyroku i danych skazanego do publicznej wiadomości. Takie zachowania trzeba piętnować! Piłeś, nie jedź, a jak chcesz ryzykować czyjeś życie to licz się z tym, że o twoim kretyńskim zachowaniu dowiedzą się wszyscy: twoi sąsiedzi, rodzina i dzieci. Niektórym wciąż się wydaje, że rolnik to święta krowa, której wolno wszystko bo na drogę palić opony wyjdzie. W końcu żywią i bronią, czy piją i jeżdżą? Za ich składki, dopłaty też powinien się ktoś w końcu zabrać, bo niektórym się już w tyłku poprzewracało. Nie podoba ci się tanie zboże z Ukrainy, to weź się za inną robotę i przestań chrzanić, że bez ciebie naród z głodu wymrze.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:41Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku" O Autor komentarza: Mieczysław Siwiec, Obserwator LokalnyTreść komentarza: Arek, Rodo, Stopbeprawiu – z IP wynika, że wszystkie te komentarze wyszły z jednego komputera. Anonimowe wypisywanie bzdur pozwala ukryć braki intelektualne (czytaj: głupotę). Osobiście uważam, że policja robi za mało, a nawet kryje przestępców. W każdym policyjnym komunikacie powinno być imię i nazwisko osoby, która popełniła przestępstwo (występek). Że facetowi będzie wstyd? A nie będzie wstydu, gdy ten pijany doprowadzi do wypadku, gdzie ofiarą może być np. małe dziecko broniącego go komentatora? Że nie będzie miał życia na wsi! To nic wobec tego, że ktoś przeżyje, bo nie spotka się z nim na drodze! Każdy, kto jeździ pod wpływem lub komu zabrano prawo jazdy powinien być identyfikowany z imienia i nazwiska! Ludzie powinni wiedzieć i ewentualnie reagować, gdy pijak (ćpun) wsiądzie za kierownicę... Mieczysław Siwiec Obserwator LokalnyData dodania komentarza: 30.04.2025, 13:44Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: Zdenerwowany właścicielTreść komentarza: Kto pozwolił na udostępnianie zdjęć mojej posiadłości!!Data dodania komentarza: 30.04.2025, 08:43Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"
Reklama
Reklama