Darłowo: Powrót na pokład „Franka”

  • 23.12.2020, 20:58
  • Obserwator Lokalny
Darłowo: Powrót na pokład „Franka”
W towarzystwie zastępcy burmistrza Darłowa – Rafała Nagórskiego i radnego miejskiego – Andrzeja Herdzika na pokład M/T Franka, statku szkoleniowego Zespołu Szkół Morskich w Darłowie, po dekadach od ostatniego zejścia wszedł 17 grudnia człowiek nierozerwalnie związany ze znanym wszystkim darłowiakom DAR-205. Pan Bronisław Ogrodowczyk (ur. 1931 r.) był kucharzem okrętowym zarówno na pierwszym „Franku” – drewnianym, zbudowanym ok. 1944 r. – jak i drugim (z którego do dziś korzystają „Morsacy”) o numerze bocznym DAR-205.

Do Darłowa przyjechał w 1952 roku, gdzie początkowo pełnił służbę wojskową w punkcie obserwacyjnym jednostki wojskowej w Darłówku.

Swoje wachty na „Franku” pan Bronisław pełnił w okolicach mesy od 1953 roku aż do swojej emerytury, na którą przeszedł w 1981 r. – o czym opowiadał w miniony czwartek na pokładzie statku, będąc jego honorowym gościem. Mało kto wie o historii tej jednostki pływającej tyle co pan Ogrodowczyk, o czym przekonali się przedstawiciele darłowskiego ratusza, słuchając niezwykłych historii z zapartym tchem.

Gestem wtórującym tej pięknej „podróży do przeszłości” było przekazanie na ręce niezwykłego Gościa upominków, wśród których znalazł się niedawno wydany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Darłowskiej album pn. „75 Rysunków piórkiem i tuszem na 75- lecie Polskiego Darłowa”, wśród których znalazła się ilustracja bohatera opowieści – M/T Franka.

Autor - Dawid Jasiewicz (BPM)

Obserwator Lokalny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe