Startuje kolejny Społecznik: stawiamy na EKO

  • 22.10.2020, 12:06
  • Obserwator Lokalny
Startuje kolejny Społecznik: stawiamy na EKO
Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego na kolejne pomysły w Programie Społecznik 2019-2021 przeznacza kwotę 1,9 mln zł. W środę, 14 października 2020 r. wystartował nowy nabór. Nie zabrakło nowości! Dodatkowe punkty przy ocenie otrzymają projekty wpisujące się w działania proekologiczne. Kontynuowana będzie też współpraca z Radą Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Społeczniczki i Społecznicy, w ogłaszanym naborze, będą mogli starać się o środki z pierwszego i drugiego filaru programu, a więc mikrodotacji oraz regionalnych inicjatyw obywatelskich. RIO, podobnie jak w poprzednich edycjach programu, zostaną wybrane w internetowych głosowaniu.

- Od samego początku Program Społecznik bazuje na energii ludzi, którzy chcą działać wspólnie. Budujemy to, co nazywa się na całym świecie kapitałem społecznym. W ramach naborów spotkamy różnego rodzaju aktywności, ale cel jest jeden. Chcemy sprawić, żeby mieszkanki i mieszkańcy Pomorza Zachodniego spędzali wspólnie czas, byli aktywni, mieli możliwość realizacji swoich pomysłów i pasji. W tym roku do czynnego udziału w programie zaprosiliśmy młodzież, która zaangażowana jest w wybór części projektów. Ten nabór jest dla nas szczególny też z innego powodu. Wierzymy, że nawet najmniejszy ekogest wystarczy, aby zmienić świat na lepszy, dlatego będziemy szczególnie wspierać działania o charakterze ekologicznym - mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W konkursie na mikrodotacje będzie można starać się o wsparcie do 4 tys. zł. Aby środki mogły trafić do każdego powiatu i gminy Pomorza Zachodniego, ten filar programu realizowany jest od samego początku w podziale na pięć subregionów.

Każdy subregion ma szansę w tym naborze na realizację minimum 70 pomysłów. Nowością tego naboru jest to, że projekty o charakterze proekologicznym będą dodatkowo premiowane - każdy projekt wpisujący się w działania proekologiczne otrzyma dodatkowo 5 punktów do średniej z oceny merytorycznej. W każdym z subregionów głosu doradczego udzieli także przedstawiciel Rady Młodzieży WZ.

Drugi filar to wybierane w internetowym głosowaniu regionalne inicjatywy obywatelskie. W tym przypadku będzie można ubiegać się o kwotę do 10 tys. zł na projekty o zasięgu powiatowym oraz regionalnym. W tej części programu wskazane przez Radę projekty otrzymają dodatkowe głosy w procesie głosowania, podobnie jak projekty dotyczące zadań proekologicznych (przy realizacji zadania o charakterze młodzieżowo – ekologicznym liczba otrzymanych głosów nie podlega podwojeniu).

Łącznie na realizacje pomysłów z tych dwóch filarów Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego zarezerwował 1,9 mln zł, w tym 10% tej kwoty zostanie przeznaczone na działania „młodzieżowe”. Rada szczególnie zwracać będzie uwagę na działania zwiększające zaangażowanie młodzieży w życie lokalnych i szkolnych społeczności, wzmacniające świadomość obywatelską uczniów i studentów oraz pobudzające młodych do tworzenia własnych inicjatyw.

- Praca przy ocenianiu wniosków wymagała od nas dużej skrupulatności, ale jednocześnie dała sporo satysfakcji. Cieszę się, że głos młodzieży jest słyszalny – mówił po poprzednim naborze, Przewodniczący Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego Bartosz Werkowski.

Jak zawsze, o środki z Programu Społecznik mogą ubiegać się nie tylko organizacje pozarządowe, ale również współpracujące z nimi grupy nieformalne. Nabór potrwa od 14 października do 4 listopada 2020 r.

Wyniki z tego rozstrzygnięcia zostaną ogłoszone 11 stycznia 2021 r. Nabór wniosków na mikrodotacje i regionalne inicjatywy obywatelskie prowadzony będzie przy wykorzystaniu generatora wniosków witkac.pl https://witkac.pl/strona

Kolejny nabór wniosków zaplanowany jest w kwietniu 2021 r. Dotychczas w programie zostało realizowanych 2501 pomysłów s połeczniczek i społecznikówz blisko 6 tys. złożonych ofert.

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego na kolejne pomysły w Programie Społecznik 2019-2021 przeznacza kwotę 1,9 mln zł. Od środy, 14 października 2020 r. wystartował nowy nabór.

Wszelkie informacje o realizacji Programu Społecznik 2019 - 2021 znajdują się na:                                                                                       * stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, tj.: www.wzp.pl w zakładce Program Społecznik * stronie internetowej Operatora - Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A www.spolecznik.karrsa.eu                                           * profilu Programu Społecznik (media społecznościowe).

Obserwator Lokalny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe